Slová na rozlúčku

Autori : Benjamin Ferencz, Nadia Khomami

Vydavateľstvo : Eastone books

Kategória : Životný štýl Motivácia

Deväť ponaučení pre šťastný život

Storočný Benjamin Ferencz, syn chudobných východoeurópskych imigrantov, je posledným žijúcim žalobcom z Norimberských procesov, kde sa na lavici obžalovaných ocitlo dvadsaťdva nacistických
pohlavárov. Táto kniha rozpráva pozoruhodný príbeh jeho dlhého a neobyčajného života. Hovorí o ambíciách a odhodlaní, šťastí a láske, prekážkach, chybách, pádoch a vzostupoch.

O tom, že nie všetci nepriatelia majú na sebe inú uniformu ako vy, že vojna robí vrahov z ľudí, ktorí by za iných okolností boli celkom počestnými občanmi, že dôležitejšie ako zomrieť za svoju krajinu je
chcieť pre ňu žiť, že sa nemáme brať príliš vážne, lebo v živote nás aj tak najviac posunú kopance a že vždy treba veci vyskúšať, lebo sme silnejší, ako si myslíme... Všetky tieto poznania podáva s láskavým humorom a hlbokým pochopením mnohorakosti života a toho, čo je v ňom naozaj dôležité.

  • EAN 9788081094149
  • ISBN 978-80-8109-414-9 
  • Rozmery 140 × 210 mm 
  • Termín vydania 5.3.2021
  • Odosielame do 48 hodín
8,59 € 9,99 €
Please select variants first

O autorovi

Benjamin B. Ferencz sa narodil v karpatských horách Transylvánie v roku 1920. Keď mal desať mesiacov, jeho rodina sa presťahovala do Ameriky. Jeho najskoršie spomienky sú na ich malý suterénny byt vo štvrti na Manhattane - vhodne označovaný ako "Pekelná kuchyňa". Už v ranom veku pociťoval hlbokú túžbu po univerzálnom priateľstve a svetovom mieri.

Po absolvovaní právnickej fakulty na Harvarde v roku 1943 nastúpil do protilietadlového delostreleckého práporu, ktorý sa pripravoval na inváziu do Francúzska. Ako poddôstojník pod vedením generála Pattona bojoval vo väčšine hlavných misií v Európe. Po odhalení nacistických zverstiev bol prevezený do novovytvorenej pobočky armády pre vojnové zločiny, aby zhromaždil dôkazy o nacistickej brutalite a zadržal zločincov.

Deň po Vianociach 1945 bol Ferencz čestne prepustený z americkej armády v hodnosti seržanta pechoty a vrátil sa do New Yorku, kde sa pripravoval na výkon advokácie. Krátko nato bol prijatý do Norimberského procesu pre vojnové zločiny. Ferencz sa stal hlavným prokurátorom pre USA v prípade Einsatzgruppen, ktorý agentúra Associated Press označila za "najväčší súdny proces s vraždou v histórii". Dvadsaťdva obžalovaných bolo obvinených z vraždy viac ako milióna ľudí. Odvtedy sa angažoval v mnohých medzinárodných projektoch na podporu mieru vo svete. V súčasnosti žije na Floride. So svojou manželkou Gertrudou, ktorá zomrela v roku 2019, má Benjamin štyri dospelé deti. Naďalej píše a hovorí po celom svete ako expert na medzinárodné právo a mier.