Neznámy Kimi Räikkönen

Autor : Kari Hotakainen

"Dajte mi pokoj. Viem, čo mám robiť."

Neznámy Kimi Räikkönen je príbeh človeka pochádzajúceho zo skromných pomerov, ktorý prerazil až na vrchol nezvyčajnej profesie jazdca formuly 1.
Okrem Kimiho v tejto knihe prehovoria jeho matka, brat, manželka a dôverní priatelia. K slovu sa dostanú aj ďalší jazdci formuly 1, šéfovia tímov, mechanici, kondičný tréner, manažéri aj celkom obyčajný fanúšik F1.
Dočítate sa veľa o jazdení, rodine, dôvere, voľnom čase a o dramatických okamihoch v doterajšom živote zaujímavého mladého muža. Neznámy Kimi Räikkönen je nespútaná, humoristická a zároveň dojemná kniha. Odhalí svet rýchlosti aj pre tých, ktorí sa o motoristický šport nezaujímajú. Nájdete tu aj množstvo doteraz nezverejnených fotografií z rodinného archívu Kimiho Räikk?nena.
Dozviete sa, čo hovorí človek, ktorý zvyčajne nehovorí, a čo si myslí človek, o ktorom mnohí vedia, ale málokto ho pozná.

Z fínskeho originálu Tuntematon Räikk?nen (Kustannusosakeyhti? Siltala, Helsinki, Finland 2018) preložila Zuzana Drábeková.

Ukážka z textu

Je čas naštartovať autá. Ferrari vydáva zvuk, ako keby zabíjali sedemstokilové prasa tak, že mu z oboch strán zabodnú do bokov sto nožov. Ten zvuk patrí nahnevanému, zranenému zvieraťu, ktoré chce čo najrýchlejšie vyraziť z boxu do pekla, z otroctva mužov v červenom do slobody štartovej rovinky, na uzavretú dráhu.
To zavýjanie preniká cez zátky do uší a prevŕta hlavu ako roztavená oceľ. Auto sa so svišťaním vyrúti z boxu na trať, kde sa jeho rýchlosť za päť sekúnd zvýši na 200 kilometrov za hodinu. Okruh dlhý päť a pol kilometra zvládne za menej ako pol druha minúty. Autá sa mihajú okolo boxov ako sotva rozoznateľné pozemné rakety. Hoci sa všetko odohráva priamo pred našimi očami, najlepší celkový obraz získame z monitora.
Neskôr Kimimu spomeniem tento pekelný rámus. Sucho skonštatuje, že zvuk tých súčasných pripomína kosačku na trávu, ale tie spred niekoľkých rokov ešte hučali poriadne.
Voľné tréningy sú dva, oba trvajú pol druha hodiny, počas nich sa skúmajú nastavenia a testujú pneumatiky. Všetko sú to prípravy na zajtrajšiu kvalifikáciu. Popoludní je už trať tichá, ale pracovný deň pokračuje technickou poradou, po ktorej Kimi musí robiť to, čo sa naučil ako trojročný, ale čo mu robí pred neznámymi ľuďmi stále problémy. Rozprávať. Stojí pred desiatimi mikrofónmi a pravou rukou si masíruje zátylok. Jeho mama Paula vie, čo to znamená: chlapec je veľmi rozrušený. Musí niečo povedať. Tvoriť vety, ktoré sú jasné, keď opúšťajú ústa, nič však neznamenajú.

Vyd. značka: IKAR
Počet strán: 296
Väzba: Knihy viazané
Rok vydania: 2019
Poradie vydania: 1.
Rozmer: 153 x 234 x 26 mm
Hmotnosť: 485 g
ISBN: 978-80-551-6829-6 

Odosielame do 48 hodín

14,90
Please select variants first