Myslenie rýchle a pomalé

BESTSELLER

Autor : Daniel Kahneman

Daniel Kahneman, nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu za pôvodnú prácu v oblasti psychológie, ktorá spochybnila racionálny model úsudku a rozhodovania, patrí medzi najvýznamnejších súčasných mysliteľov. Jeho myšlienky mali hlboký a všeobecne uznávaný vplyv na mnoho oblastí - vrátane ekonómie, medicíny a politiky - ale až teraz svoj dlhoročný výskum a myšlienky zhrnul do jedinej knihy.
V nej nás Kahneman oboznamuje s priekopníckou a zároveň prevratnou prehliadkou ľudskej mysle a vysvetľuje dva systémy, ktoré riadia naše myslenie:
• Systém 1 je rýchly, intuitívny a emocionálny
• Systém 2 je pomalší, cieľavedomejší a logickejší
Kahneman odhaľuje mimoriadne schopnosti, ale aj chyby a skreslenia, rýchleho myslenia a opisuje všadeprítomný vplyv intuitívnych dojmov na naše myšlienky a rozhodnutia. Vplyv averzie voči strate a prehnanej istoty pri podnikových stratégiách, ťažkosti pri predvídaní toho, čo nám v budúcnosti prinesie šťastie, problémy pri správnom rámovaní rizík v práci aj doma, zásadný vplyv kognitívnych skreslení na všetko, od investovania na burze až po plánovanie dovolenky - to všetko môžeme pochopiť, keď sa dozvieme, ako dva systémy formujú naše úsudky a rozhodnutia.

Kahneman zapája čitateľa do živej debaty a odhaľuje, v čom môžeme a v čom nemôžeme veriť svojej intuícii a ako môžeme využiť výhody pomalého myslenia. Ponúka praktický a objasňujúci pohľad do rozhodovania v pracovnom aj osobnom živote a tiež rady, ako sa pomocou rôznych techník môžeme chrániť pred duševným zlyhaním, kvôli ktorému sa často dostávame do problémov.

Vyd. značka: Aktuell
Počet strán: 528
Väzba: Knihy viazané
Rok vydania: 2019
Poradie vydania: 1.
Rozmer: 156 x 234 x 35 mm
Hmotnosť: 989 g
ISBN: 978-80-8172-056-7
EAN: 9788081720567 

Odosielame ihneď

24,90
Please select variants first

O autorovi

Daniel Kahneman je Izraelčan, emeritný profesor psychológie a verejných vecí na Princetonskej univerzite. Napriek tomu, že údajne nikdy neabsolvoval kurz ekonómie, je všeobecne považovaný za priekopníka modernej behaviorálnej ekonómie. V roku 2002 mu bola udelená Nobelova cena za ekonomické vedy a za výskum teórie vyhliadok , ktorý sa zaoberá ľudským úsudkom a rozhodovaním.

Jeho práca o heuristike a kognitívnych predsudkoch je obľúbená najmä medzi investormi, pretože objasňuje, ako ľudia prijímajú investičné rozhodnutia. Napriek tomu sú jeho knihy písané zrozumiteľne a "čítateľné" aj pre ľudí bez ekonomického vzdelania. Aplikuje vo svojich dielach aj poznatky z psychológie, ktoré dávajú mnohým jeho výskumom "ľudskejšiu" podobu a ľahšie uplatnenie v praxi. Poznatky z jeho kníh je možné uplatniť v každej sfére života.