Moc faktov

Desať dôvodov, prečo máme o svete mylné predstavy - a prečo sme na tom lepšie, ako si myslíme

Autor : Hans Rosling

Na základné otázky o našej planéte, napr. koľko percent populácie žije v extrémnej chudobe, akým tempom rastie počet obyvateľov, aká je úroveň vzdelávania, aký násilný je náš svet, ako nás ohrozujú klimatické zmeny, odpovedá väčšina ľudí nesprávne. Mnohí sa v odhadoch sa mýlia do takej miery, že odpovede učiteľov, novinárov, investičných bankárov a hoci aj laureátov Nobelovej ceny by dosiahli horšie výsledky ako úplne náhodné odpovede šimpanzov.

Hans Rosling, švédsky lekár, vedec, profesor medzinárodného zdravia a fenomén globálnych konferencií na TED-e, spolu so svojimi spolupracovníkmi ponúka čitateľom revolučne nové vysvetlenie tohto javu. Odhaľuje desať inštinktov, ktoré ovplyvňujú náš pohľad na svet - od tendencie rozdeľovať svet na dva tábory (zvyčajne na my a oni), cez spôsob, ako vnímame správy z médií, až po to, ako vnímame pokrok (sme presvedčení, že svet speje k horšiemu).

Ukazuje sa však, že svet je napriek všetkým nedostatkom v oveľa lepšom stave, než si myslíme. Neznamená to, že neexistujú reálne problémy a riziká. No ak sa neustále všetkého obávame a odmietame vychádzať pri vnímaní sveta z faktov, ľahko sa nám stane, že prehliadneme práve najväčšie hrozby.

Moc faktov je inšpirujúca kniha, plná zaujímavých informácií a napínavých príbehov. Zásadne zmení náš spôsob vnímania a hodnotenia sveta a vo svetle pravdivých faktov nás naučí reagovať na krízy a výzvy budúcnosti.

Vydavateľ Tatran

ISBN 978-80-222-0993-9

Rok vydania 2019

Jazyk Slovenský jazyk

Počet strán 336

Väzba pevná

Hmotnosť 498 g

Rozmer 140 x 210

Odosielame do 48 hodín

18,90
Please select variants first

O autorovi

Hans Rosling (1948 - 2017) bol švédsky lekár, vedec, štatistik, profesor medzinárodného zdravia na Karolinska Institutet v Uppsale a poradca Svetovej zdravotníckej organizácie a UNICEF-u. V mladosti pracoval ako lekár vo viacerých afrických krajinách, neskôr pomáhal založiť medzinárodnú humanitárnu organizáciu Lekári bez hraníc. Prednášal na celom svete a jeho vystúpenia na konferenciách TED-u majú vyše 35 miliónov zhliadnutí. Časopis Time ho v roku 2012 zaradil medzi 100 najvplyvnejších osobností sveta. Posledný rok svojho života venoval napísaniu tejto knihy. Jeho veľkým prínosom je výskum zameraný na vzťah medzi ekonomickým vývojom, poľnohospodárstvom a zdravím na svete, ktorý uskutočnil v spolupráci s univerzitami v Ázii, Afrike, na Strednom východe a v Latinskej Amerike. Spolu so svojím synom Olom Roslingom a nevestou Annou Roslingovou Rönnlundovou založili nadáciu Gapminder. Vyvinuli pre ňu softvér Trendalyzer, ktorý konvertuje medzinárodné štatistiky na pohyblivé interaktívne grafy. Rosling pri prednáškach používal grafiku Gapminderu na vizualizáciu svetového vývoja, získali celý rad ocenení. Roku 2007 prevzala Trendalyzer spoločnosť Google s cieľom ďalej ho rozvíjať a sprístupniť štatistiky verejnosti pod názvom Public Data Explorer. Ola pracuje v Googli ako vedúci tímu pre verejné dáta a Anna prevzala funkciu hlavnej UX dizajnérky. Aj oni získali za svoju prácu niekoľko medzinárodných cien.

Všetky knihy v ponuke od Hans Rosling :