Robte čo najviac prvochýb !

25.04.2021

Chyba. Už od malička nám mnohým vtĺkali do hláv, že robiť chyby je niečo zlé. A nesieme si to so sebou celý život. V škole platí, čím viac chýb, tým horšia známka. V živote je to podľa mňa presne naopak. Preto by som vám rád priniesol môj pohľad, prečo je dobré robiť chyby a že nie je chyba ako chyba. Nadviazal by som na citát Dana Millmana, že v živote človek nerobí chyby. Všetko čo človek zažije je ponaučením. Chyba je len to, že sa človek nepoučí.


V japonskom jazyku existuje mnoho slovných výrazov, ktoré pomenúvajú istý jav, ktorý sa nedá vyjadriť jedným slovom. Rozmýšľam, či by sa nemalo zaviesť nejaké slovo, ktoré vyjadruje to, čo sme spravili prvýkrát a bolo to zlé rozhodnutie. Možno by som to nazval prvochyba, aby som odlíšil chybu do chyby. No stačí, asi som vás už dosť domotal. :-)

Aj ja som sa donedávna snažil byť perfektný, mať vždy pravdu, mať všetko v poriadku. Ale čím viac som sa o to usiloval, tým sa mi môj život viac a viac vymykal z rúk. Keď niečo nešlo podľa mojich predstáv, bol som nešťastný, hľadal v sebe chyby a umáral sa tým, že nie som dosť dobrý. Ono to ani nebolo o tom, aký som bol, či dobrý, či zlý, jednoducho som sa na svet pozeral svojou optikou a porovnával svoje správanie so svojimi ideálmi.

Keď sa na svoj život pozerám spätne, veľmi som sa bál robiť chyby. Prečo, to zrejme pramení z môjho detstva, ale to už aj tak nemá zmysel hľadať. Bál som sa ich donedávna ako čert svätenej vody. Urobiť chybu bolo pre mňa niečo nepredstaviteľné. A preto som radšej nerobil nič. A práve toto ma brzdilo celý môj život. Ani nie z hľadiska úspechu, ale z hľadiska života ako takého.

Dá sa povedať, že skutočne som začal naplno žiť, až keď som pochopil túto jednoduchú súvislosť. Strach robiť chyby = nekonať = nežiť. A preto som začal pracovať na veciach, ktoré mi naháňajú strach a na ktoré som si doteraz myslel a aj si teraz myslím, že nemám talent. Nebojím sa tieto veci robiť a dajme tomu aj zle. A robí to môj život omnoho krajším, plnším a radostnejším. Napríklad písanie, alebo jednotlivé remeselné činnosti, práca okolo domu, vychovávanie dcéry, na to jednoducho asi talent nemám, ale robím veci najlepšie ako viem. A ono to čuduj sa svete ide. Ak sa niečo podarí, je to super pocit, a ak sa nepodarí, nevadí, podarí sa nabudúce. A nabudúce to bude minimálne tak dobré ako dnes, ak nie lepšie. A každým skúsením znova to bude určite len lepšie, to vám garantujem.

Je jedno, čoho sa prvochyby týkajú. Či je to práca, šport, vzťah, jednoducho čokoľvek čo robíte, nebojte sa ich robiť. Urobiť prvochybu znamená naopak veľký úspech. Edison ich spravil cca 6000, kým vynašiel žiarovku. Takže si myslím, že môžete byť v kľude a začať ho dobiehať. Pretože práve tieto chyby urobili z Edisona toho slávneho vynálezcu. Tak nech vaše chyby robia z vás lepších rodičov, partnerov, zamestnancov, športovcov, ale hlavne lepších a šťastnejších ľudí. Želám vám veľa veľa prvochýb.❤