Odovzdajte staré železo a splňte si sen

18.04.2021

Dlho som rozmýšľal, či tento článok napíšem a či sa s vami podelím o moju skúsenosť. Odhodím ale ego nabok a idem na to. Poviem vám príbeh spustenia e-shopu tu, na motivačnej literatúre. Stránka už nejaký ten piatok funguje a od začiatku bolo mojím snom, aby ste mali dostupných čo najviac titulov aj v obchode na tejto stránke.

No len ono to v tejto dobe nie je také jednoduché. Nečakané výdavky postihli aj nás, tak si prehadzujeme každé euro z každej strany a rozmýšľame kam ho investujeme. Sedel som takto pred dvoma týždňami pred počítačom a rozmýšľal som, odkiaľ zoberiem peniaze na nákup prvých kníh. Ako som počítal ešte s budúcimi výdavkami, ktoré nás čakajú, tak mi to nijako nevychádzalo. Navyše ešte dokončujeme dom, tak som rozmýšľal, že to ešte odložím. 

Vtedy som sa zasekol, že nie, to by bolo moc jednoduché a konec koncov je to môj sen, tak prečo preto nespraviť niečo naviac. Vtom mi volá sused, či mu nechcem zbúrať plot. Hovorím si ok, tak som mu napísal, že do toho idem. Hnusný hrdzavý storočný plot s betónovými stĺpikmi, pichľavý... Ja a moje ekonomické ruky sme sa do toho pustili. Zaujímavé, ako som si hneď počítal, koľko kotúčov na karbobrúsku za 1,8 eura miniem.

Koľko za plot dostanem, koľko musím zaplatiť za opravu auta, stále nemám toľko, koľko potrebujem. A ako tak pozerám na tú kopu plechu, no nič, volám dodávku a idem to odovzdať do zberu, bude na prvú dodávku kníh. Nie, nezavolám dodávku, napracem to aj na 4 krát do môjho auta. Lakomec som ja riadny. Prichádzam na výkup železa, cítim sa trochu nekomfortne v tých dotrhaných teplákoch a autom plne naloženým kadejakým hrdzavým materiálom. Za mnou v dodávke ľudia značne podgurážení, vytrubujúci že už potrebujú aj oni odovzdať svoj nazbieraný poklad...

Keď som sa 4 krát otočil do výkupu, to bol pocit, mám na prvú objednávku. Hneď píšem do môjho obľúbeného vydavateľstva a objednávam prvú várku kníh. Ten pocit keď kliknete na tlačidlo odoslať objednávku. Jednoducho paráda. A keď rozbaľujete krabicu a ani nevyberáte knihy, aby ostali neporušené a takmer ako obetu na oltár ich ukladáte do police. Úžasný pocit.

Nepíšem to preto, aby som sa tu chválil, ako som to super vymyslel, píšem to preto, že vás chcem povzbudiť aby ste vyšli zo svojej komfortnej zóny, zaťali zuby a urobili krok k tomu, aby ste sa priblížili svojim snom. Nikto to nemáme ľahké, ale vždy môžeme niečo vymyslieť, ako sa posunúť bližšie k svojmu cieľu. Manželke som povedal, že keď to celé rozbehneme a bude sa nám dariť, bude tento náš startupový príbeh možno aj námetom na film. Takže takto vzniklo naše kníhkupectvo :-)