Magická moc ďakovných listov

17.03.2021

Neviem, či niekto z Vás niekedy písal niekomu ďakovný list. Dnes som na jeden z mojich takýchto ďakovných listov dostal odpoveď. Veľmi ma potešila a som rád, že človek, ktorému som ho písal je hlavne zdravý. Pre mňa majú takéto listy veľký význam, preto cítim potrebu sa s týmto mojím postrehom s vami podeliť.


Prečo píšem ďakovné listy

Jednoducho preto, že si vážim, či už prácu, alebo správanie ľudí, s ktorými sa stretávam. Cítim v sebe potrebu im povedať, že to čo robia, si zaslúži ocenenie. V našej mentalite je zakorenené skôr niekoho haniť, ako chváliť. Veď spýtajte sa sami seba, kedy vás naposledy niekto pochválil, hoci aj za maličkosti. A ak áno, že to bol fajn pocit. Keď vás niekto chváli, alebo sa vám jednoducho poďakuje, cítite sa dobre, užitočný(á), hrdý(á). Teda aspoň ja sa tak pritom cítim. Úprimne, takéto pochvaly a vďaky vynesú človeka hore. Ku hviezdam. A mnohým ľuďom chcem zo srdca tento pocit dopriať, lebo si jednoducho myslím, že si to zaslúžia. Zaslúžia si vedieť, že tým, aký sú a čo robia, robia život lepším a krajším pre iných.

Komu takéto listy píšem

Akokoľvek som sa snažil, nedokázal som tieto listy posielať každý deň. Dal som si síce takýto záväzok, ale nedodržiavam ho. Nevadí, netrápim sa kvôli tomu. Píšem ich vtedy, keď ma to napadne. A píšem ich komukoľvek. Predavačkám v obchode, vodičom taxíkov, klientom, priateľom, lekárom ktorých navštívim, kuriérom, spisovateľom, osobnostiam, jednoducho komukoľvek, ktorému cítim potrebu poďakovať a vyjadriť mu takýmto spôsobom, že si jeho prácu, alebo správanie vážim. Je to úplne jednoduché. Tieto ďakovné listy nemajú často ani 5 - 6 riadkov, sú jednoduché, stručné. 

Ako sa pri takýchto listoch cítim

Vždy keď takýto list dopíšem si uvedomím, že tým, že vďačnosť prejavujem, o to viac si ju uvedomujem a som vlastne vďačný aj sám sebe, že takýmto spôsobom robím radosť iným. A som vďačný za cestu autom na poštu, ktorú si užívam, som vďačný za to, že mám z čoho zaplatiť poslanie tohto listu, som vďačný za to, že niekto si takýto list nájde a poteší sa, že niekoho možno na základe takéhoto listu povýšia v práci, že v obchode, ktorý navštevujem pravidelne konečne začnú predávať konzervy pre psov, aby som sa nemusel trepať do ďalšieho obchodu...

Čo mi okrem dobrého pocitu takéto listy priniesli

Priniesli mi nové priateľstvá a prehĺbili existujúce priateľstvá...

Priniesli mi prekvapivo milé situácie, keď sme sa s adresátmi stretli znova osobne....

Priniesli mi nádej, že niekto začne takúto formu vďačnosti prejavovať ďalej....

A v neposlednom rade som sa utvrdil v tom, že my, Slováci sme veľmi priateľský a srdečný národ. :-)