Ivan Filip - Vždy hľadá cestu, ako sa veci dajú.

04.06.2021

V dnešnej časti by som vám rád predstavil Ivana Filipa, zakladateľa legendárneho "Hambáču". Jeho príbeh začínal odchodom z bezpečia korporátu, do podnikateľskej "džungle". Opustiť istoty, vziať na seba zodpovednosť za rodinu, financie, bolo určite veľmi náročné rozhodnutie, ale Ivan sa rozhodol do toho ísť. Láska k vareniu a hamburgerom bola silnejšia. A takto vznikol aj legendárny "obojručák". Ivana a jeho Hambáč sledujem od jeho vzniku.  Prešiel si mnohými úspechmi (pravidelné vypredávanie stánku), ale bol nútený aj svoju prevádzku zatvoriť. A to, že sa po takomto ťažkom rozhodnutí dokázal znova postaviť na nohy a otvoriť nie jednu, ale viacero prevádzok poukazuje na to, že človek, pokiaľ sa nevzdá a ide si za svojim, dokáže prekonať akúkoľvek prekážku. Phil Knihgt, zakladateľ značky NIKE označoval ľudí, ktorí boli do niečoho nadšený, príponou "dog". On sa sám nazýval ako "shoe(topánkový) - dog". Ivana by som preto s kľudným svedomím mohol nazvať "hamburger - dog". Rád sledujem na sociálnych sieťach jeho príspevky, nakoľko vypovedajú nielen o jeho úspechu, ale najmä  poukazujú na to, ako sa veci dajú robiť s láskou a nadšením. Nižšie nájdete Ivanove odpovede na naše tradičné otázky.

Ivan Filip
1 dieťa (syn) 

Vek : 41 rokov 

Bydlisko : Bratislava - Žilina

Spoločnosť : Hambáč , Facebook : https://www.facebook.com/hambacsk


1, Čo považujete v živote za svoj najväčší úspech?

IF : Rozhodnutie opustiť istoty v trvalom pracovnom pomere po štrnástich rokoch a začať podnikať. Čakali sme práve narodenie nášho dieťaťa a ja som dal napriek tomu v práci výpoveď. Stále sme mali a máme na krku hypotéku, vypadli nám vlastne oba príjmy. Výpoveď som dal, no neľutujem rozhodnutie začať podnikať práve v tomto momente.  

2, Akú najväčšiu chybu ste v živote urobili a ako ste sa z nej poučili ?

IF : Chyby robím stále, nie som dokonalý. Je ťažké identifikovať, ktorá chyba bola najväčšia. No z každej chyby sa snažím zobrať si ponaučenie a snažím sa rovnakú chybu už neopakovať. Veľká chyba určite bola, že som začal fajčiť a neviem s tým prestať, aj keď pokusov bolo niekoľko :)

3, Čo považujete v živote za dôležité?

IF : Mať rodinu a nebyť sám. Venovať sa rodine a tráviť spolu čo najviac času. Zároveň mať prácu, ktorá Vás baví, napĺňa a má zmysel pre Vás aj pre Vaše okolie.

4, Čo si najviac vážite na ľuďoch ?

IF : Úprimnosť, empatiu, kreativitu a snahu.. Ľahšie je povedať, čo mi na ľuďoch vadí. Vadí mi, ak niekto hľadá tisíc dôvodov, prečo sa niečo urobiť nedá, namiesto toho, aby hľadal cestu, ako to urobiť.

5, Čítate? Ak áno, aká je Vaša najobľúbenejšia kniha?

IF : V poslednej dobe čítam málo, je to klasická výhovorka, no radšej voľný čas venujem rodine a doprajem si aj trochu športu, ktorý považujem za  výbornú psychohygienu. Mám rád literatúru faktu (najmä obdobie 2. svetovej vojny) a kriminálne príbehy, napr. Jo Nesbo.  

6, Vaše životné motto, prípadne obľúbený citát?

IF : u je prepojenie na bod č.4 :) "Nikdy nehovor, že sa niečo nedá, lebo príde iniciatívny "blbec", ktorý nevie, že sa to nedá a urobí to.