Edith Eger

10.05.2021

Rodáčka z Maďarska, Edith Eva Eger, bola len tínedžerkou v roku 1944, keď zažila jednu z najhorších udalostí, aké kedy ľudská rasa poznala. Ako Židka žijúca v nacistami okupovanej východnej Európe bola spolu s rodinou poslaná do Osvienčimu. Jej rodičia boli poslaní do plynových komôr, ale Editina statočnosť ju a jej sestru udržala nažive. Na konci vojny bola Edith a ďalší zajatci presunutí do Rakúska.

Po vojne sa Edith presťahovala do Československa, kde stretla muža, za ktorého sa vydala. V roku 1949 sa presťahovali do Spojených štátov amerických, kde v roku 1969 ukončila štúdium psychológie na Texaskej univerzite v El Pase. Potom pokračovala v doktorandskej stáži v armádnom lekárskom stredisku Williama Beaumonta vo Fort Bliss v štáte Texas.

Dr. Eger je plodnou autorkou a členkou niekoľkých profesijných združení. Má klinickú prax v La Jolla v Kalifornii a je profesorkou na Kalifornskej univerzite v San Diegu. Účinkovala v mnohých televíznych programoch vrátane CNN a Oprah Winfrey Show. Bola hlavnou predstaviteľkou dokumentu o holokauste, ktorý sa objavil v holandskej národnej televízii. Často je pozývaná na konferencie v USA a zahraničí.