Dale Carnegie

13.04.2021

  

Dale Carnegie patrí medzi priekopníkov v oblasti osobnostného rozvoja. Svoju profesnú kariéru začal, keď sa začal venovať predaju mydiel, bravčovej masti a slaniny. Onedlho stal najlepším obchodným zástupcom svojej spoločnosti. Z ušetrených 500 dolárov sa rozhodol odísť zo svojho zamestnania a odsťahovať sa do New Yorku. Tam najprv skúsil kariéru herca a až následne našiel to, čo ho previedlo jeho celým životom a prinieslo mu nevídaný úspech. Stal sa rečníkom. 

Začal organizovať rečnícke kurzy a kurzy zamerané na rozvoj osobnosti. Tie mu zo začiatku príliš nevynášali, avšak zabojoval a jeho kurzy sa stali veľmi obľúbenými. V tej dobe zarábal týždenne neuveriteľných 500 dolárov(ekvivalent dnešných 12.800 USD). 

Po odkrútení si služby v armáde USA počas prvej svetovej vojny začal v roku 1916 prednášať v New Yorku v Carnegie Hall. Jeho prednášky boli venované najmä obchodníkom a niesli názvy ako napríklad "Prejav na verejnosti : Praktický kurz pre obchodníkov", alebo "Prejav na verejnosti a jeho vplyv na podnikanie".

Mnohé z jeho kníh sú stále medzi svetovými bestsellermi aj niekoľko desiatok rokov po jeho smrti a boli preložené do 36 svetových jazykov. Vo svojej spoločnosti Dale Carnegie Associates Inc. sa venoval tozvoju firiem a ich vedúcich zamestnancov. Na jeho prácu nadviazali aj jeho nasledovatelia v spoločnosti a v súčasnosti ju tvorí viac ako 160 poradcov, ktorí vyškolili už viac ako 7 miliónov ľudí po celom svete.