Čo ma naučila stavba domu

12.03.2021

Veľa z nás túži po vlastnom bývaní. Ja som nebol výnimkou. Už keď som bol malý chlapec, často som si kreslil domy, možno som vedel, čo ma raz čaká. Ale vždy, keď prišla na reč otázka bývania, vždy padla voľba na byt s poznámkou od rodičov a známych, na dom ešte nemáš, našetri si a veď máš čas. Až raz, som sa rozhodol, že aj napriek všetkým pochybovačným slovám nastal čas na splnenie si svojho sna. Rozhodol som sa predať byt a s 80.000 eurami na účte som sa rozhodol dokázať podľa všetkých nemožné. Teraz keď píšem tento článok už sedím v spálni nového domu a dole sa naháňa po obývačke manželka s dcérou. Všetko to začalo tým, že som sa rozhodol. Pri stavbe domu som sa však naučil pár užitočných vecí do života, o ktoré by som sa s vami rád podelil.

Keď vám niekto povie, že sa niečo nedá, tak sa to nedá podľa neho, nie podľa Vás.

Keď si zoberiem do úvahy to, že sa pozemky v tejto lokalite hýbu okolo 100 EUR/m2, jedenásť árový pozemok by mal stáť 110.000,-. Teda o 30.000 viac, ako som mal na účte. A tu bolo potrebné rozmýšľať a určiť si priority. Ok, ideme do extravilánu, ktorý je vzdialený 200 metrov od obce, tu stojí pozemok o výmere 11 árov 33.000,-. Zástavka MHD 50 metrov, elektrika na pozemku, vykopeme studňu. Celé to skrátim, jednoducho teraz sedím v dome(murovanom), ktorý nás stál 75.000,-(dobre, ešte nemáme fasádu). Všetci, čo mi neverili a smiali sa mi, teraz len ticho šúchajú nohami a nechápavo krútia hlavou. Áno a mnohí povedali, jednoducho mal šťastie. Trt šťastie, mal som v prvom rade odvahu to dokázať. Ani sám neviem, ako sa mi to podarilo, ale je to tak. Ak by ste chceli celú story, kľudne napíšte, alebo ju niekedy napíšem ja.

Plánujte dopredu a hlavne s rezervou

Dopredu pripravený plán výstavby mi pomohol aj k tomu, že som si dokázal všetky kroky naplánovať, zohnať majstrov a mal aj finančný plán. To znamenalo rýchlosť výstavby a úsporu peňazí. Ale hlavne som sa naučil, že keď niečo chcem robiť dobre, mal by som si to naplánovať. Áno sú rozhodnutia, ktoré konáme impulzívne a majú úspech, ale sú to skôr jednorazové rozhodnutia, ktoré vyplývajú z celého procesu a sú viac menej v nepredvídateľných situáciách. Úprimne, ja neznášam plánovanie, ale keď som videl, aký výsledok sa dá plánovaním dosiahnuť, ostalo mi to a už plánujem takmer všetko. Okrem rodinnej dovolenky v Juhoslávií (Citát z filmu Ako básnikom chutí život).

Dokážete nemožné, keď je to potrebné

Dedo bol síce automechanik, druhý dedo šikovný remeselník, ale ja mám obe ruky ľavé. Nuž, ale kto chce ušetriť, musí priložiť ruku k dielu. Nikdy by som si o sebe nedovolil povedať, že dokážem osadiť trámový strop, urobiť podlahu nad prvým poschodím a vyspraviť diery po elektrikároch a vodároch. Áno toto bolo všetko, čo som si urobil svojpomocne. Ale som na seba hrdý, že som, aj keď toľkoto málo dokázal sám. A z toho vyplývajú pre mňa doteraz samé výzvy, väčšinou remeselnícko zručnostného charakteru. A verte mi, keď som toto dokázal ja, vy musíte dokázať čokoľvek na svete.

Neodkladajte urgentné veci, počkajú si Vás

No a aj v tomto som ja bol expert, upomienky do šuflíka, poistky nezaplatené a podobne. Až som si pri stavbe vo finálnej fáze povedal, že netreba fasádu ešte teraz, počká. No počkalo ma, prekvapenie. Krásny 4 dňový dážď a ja s manželkou pobehujúc s handrami po celom dome týždeň po nasťahovaní. Áno, tehla je dobrý materiál, ale keď Vám na ňu 4 dni vkuse šľahá dážď... No ale to bolo poučenie, neodkladať veci na neskôr. Odvtedy, verte mi nemám v šuflíku žiadnu upomienku, všetky poistky zaplatené a problémy, ktoré treba akútne riešiť, riešim ihneď. Veľmi mi to pomáha aj v tom, že oslobodzujem svoju myseľ od zbytočnej ťažoby.

Ono toho je veľmi veľa, čo by sa dalo napísať, ale toto sú tie základné body a stretávam sa s nimi veľmi často vo svojom bežnom živote. A to, čo som sa naučil mi hlavne robí život krajším.

PS : Ak stále niekto neverí, že sa dá postaviť dom za 80.000,- aj s pozemkom, ste kedykoľvek vítaní :-) Dom má 90 m2, dve podlažia, tri izby, kúpeľňu, chodbu, strechu, dvere, okná a bývame v ňom 5 mesiacov :-) Prípadne rád poskytnem projekt, prípadne rady, ako na to.