Čo ma naučila moja 18 mesačná dcéra

29.03.2021

Predpokladá sa, že deti by sme mali učiť my. A áno, aj to robíme, niečo vedome, niečo nevedome. Ale nikdy som si neuvedomil, čo všetko nás učia deti. A najmä malé deti. A najmä naše deti :-) Chcem sa s vami podeliť o moje skúsenosti a lekcie, ktoré mi prinieslo toto moje malé milé stvorenie. Ďakujem Oli, milujem ťa.❤

Keď nevieš? Nevadí

Je krásne sledovať, ako dieťa robí veci vo svojej nevedomosti. A to je na tom to najkrajšie, pretože ono sa netvári, že všetko vie. Ono jednoducho robí veci bez ohľadu na to, ako vyzerajú. Ešte toho veľa nevie, ale vie to, čo potrebuje vedieť najviac na svete. Dýchať, jesť, piť, cikať a kakať. Ostatné sú všetko malichernosti. A pri nej zisťujem, že k šťastiu v živote vôbec nemusíme vedieť všetko. A už vôbec nie sa za to hanbiť, že niečo nevieme. Ak niečo neviete pýtajte sa, ukazujte, pozerajte sa. A pochopte to po svojom a zapamätajte si to, čo je pre Vás dôležité.

Aj sušené kvety voňajú

Oli miluje kvety. A paradoxne, je jedno či voňajú, alebo nevoňajú. Sú to kvety. A to isté je s ľuďmi. Nehovorím, že máte ovoniavať ľudí. Len v poslednej dobe sledujem veľkú nenávisť v spoločnosti, ktorá sa negatívne prejavuje aj v našich životoch. Celá táto doba má veľmi negatívne účinky na ľudí nielen z hľadiska ekonomického, ale aj toho ľudského. Všade, kde sa pozrieme, ten hovorí na toho, ten na tú, ona na nich. Ale uvedomme si, všetci sme ľudia, tak ako tie kvety sme niektorí takí, iní onakí. Podstatou je že sme ľudia. So všetkými chybami, nedostatkami, ale aj kvalitami a schopnosťami. A preto mi je ľahšie, keď nemusím hodnotiť iných, beriem ich ako ľudí ktorí sú a aj keď mi nevoňajú akceptujem ich a beriem ich takých akí sú.

Nič netreba uponáhľať

Netrpezlivosť. Keď zo všade počúvate, ako ich dcéra už chodí, iná už rozpráva a vaše dieťa nerobí nič z toho. Začnete panikáriť, behať po doktoroch, stresovať. A potom sa zrazu postaví a chodí, síce neskôr, ale predsa. A to bola pre mňa jedna z najprínosnejších lekcií. Všetko si vyžaduje svoj čas. Veci, ktoré majú prísť prídu, keď nastane ten správny čas. Často sa trápime pre veci, ktoré nemáme vo svojej moci. A povedzme si úprimne, je to dosť často. Tak teraz, keď sa niečo nedeje podľa mojich predstáv, tak si z toho nerobím ťažkú hlavu. Verím, že to príde, len na to ešte asi nenastal ten správny čas.

Nezištnosť je najkrajšia

Keď príde a pohladí ma, keď dá psovi pusu, keď mi podá už spomínaný usušený kvet, dáva mi to bez príčiny. Jednoducho mi to dáva. Včera som s manželkou rozoberal túto tému, že v súčasnej dobe, ako keby táto nezištnosť mizla. Veľa ľudí za všetkým niečo hľadá. Častokrát mi bolo vyčítané, že robím veci, za ktoré nemám zaplatené, avšak nikdy som to nejak neriešil. A to mi možno v konečnom dôsledku prinieslo Vás, mojich fanúšikov. Čiže som rád, že časť z tejto nezištnosti vo mne vždy bola a chcel by som Vám len povedať, že ono sa to vracia. Preto by som na záver definoval nezištnosť po svojom a nechal na vás, ako moje životné zistenie prijmete a ako s ním naložíte :-)

Vašu nezištnosť Vám oplatí vesmír vtedy, keď ju najviac potrebujete. (Milujem slovo vesmír :-))