Benjamin Ferencz

10.05.2021

Benjamin B. Ferencz sa narodil v karpatských horách Transylvánie v roku 1920. Keď mal desať mesiacov, jeho rodina sa presťahovala do Ameriky. Jeho najskoršie spomienky sú na ich malý suterénny byt vo štvrti na Manhattane - vhodne označovaný ako "Pekelná kuchyňa". Už v ranom veku pociťoval hlbokú túžbu po univerzálnom priateľstve a svetovom mieri.

Po absolvovaní právnickej fakulty na Harvarde v roku 1943 nastúpil do protilietadlového delostreleckého práporu, ktorý sa pripravoval na inváziu do Francúzska. Ako poddôstojník pod vedením generála Pattona bojoval vo väčšine hlavných misií v Európe. Po odhalení nacistických zverstiev bol prevezený do novovytvorenej pobočky armády pre vojnové zločiny, aby zhromaždil dôkazy o nacistickej brutalite a zadržal zločincov.

Deň po Vianociach 1945 bol Ferencz čestne prepustený z americkej armády v hodnosti seržanta pechoty a vrátil sa do New Yorku, kde sa pripravoval na výkon advokácie. Krátko nato bol prijatý do Norimberského procesu pre vojnové zločiny. Ferencz sa stal hlavným prokurátorom pre USA v prípade Einsatzgruppen, ktorý agentúra Associated Press označila za "najväčší súdny proces s vraždou v histórii". Dvadsaťdva obžalovaných bolo obvinených z vraždy viac ako milióna ľudí. Odvtedy sa angažoval v mnohých medzinárodných projektoch na podporu mieru vo svete. V súčasnosti žije na Floride. So svojou manželkou Gertrudou, ktorá zomrela v roku 2019, má Benjamin štyri dospelé deti. Naďalej píše a hovorí po celom svete ako expert na medzinárodné právo a mier.