Antoine de Saint-Exupéry

27.04.2021

Antoine de Saint-Exupéry bol Francúzsky letec a spisovateľ. Pôsobil aj v armádnom letectve, kde nazeral na dobrodružstvá a nebezpečenstvá svojským pohľadom poeta. Jeho kniha "Malý princ" sa zaradila medzi klasiku modernej literatúry.

Pochádzal z chudobnej rodiny a svoj život plánoval zasvätiť architektúre. Po pár mesiacoch však jeho plán stroskotal a rovno z univerzity nastúpil do ozbrojených síl, kde sa z neho po roku stal kvalifikovaný bojový pilot. Neskôr sa podieľal aj na vybudovaní leteckej pošty. Počas druhej svetovej vojny odštartoval svoje lietadlo na Korzike, odkiaľ plánoval preletieť naprieč Francúzskom. Z tohto letu sa však už nikdy nevrátil a pozostatky jeho lietadla sa našli až o 60 rokov neskôr. Pravdepodobne ho zostrelili nepriateľské vojská.

Exupéry našiel v letectve zdroj hrdinských činov a literárnu tému.  Jeho diela vyzdvihujú nebezpečné dobrodružstvá, aj za cenu života, ako aj najvyššiu realizáciu povolania človeka. Svoje lietadlo použil ako nástroj na skúmanie sveta a na objavenie ľudskej spolupatričnosti. V čitateľoch zanechal silný odkaz, že tie najkrajšie veci na svete sa ukrývajú v maličkostiach.

Kategórie