9 vecí, ktoré bohatí ľudia robia inak, ako chudobní.

20.05.2021

Na tému rozdielov medzi bohatými a chudobnými sa v motivačnej literatúre popísalo už mnoho. T. Harv Eker vo svojej knihe "Ako myslia milionári" zhrnul a vytvoril ucelený koncept základných rozdielov v správaní a myslení chudobných a bohatých. Tu Vám prinášam 9 z týchto rozdielov.

1. Bohatý človek verí, že si svoj život vytvára sám. Chudobný verí, že jeho život je spleťou náhod a osudu.

Všetko je len v našich rukách. Pokiaľ chceme byť bohatí, nemôžme sa spoliehať na náhodu, alebo na osud. Bohatí vsadili všetko na svoje schopnosti a zručnosti, kdežto chudobní často pripisujú svoj neúspech a pády v živote na osud. Alebo zoberme si takú lotériu. Bohatí sa nespoliehajú na to, že vyhrajú. Chudobní veľmi radi podliehajú ilúzií lotérie a investujú do hazardných hier nemalé peniaze. A aj keď sa im podarí vyhrať veľkú sumu peňazí, štatisticky až 95 % z týchto ľudí sa dostane behom roka na úroveň, na ktorej boli pred veľkou výhrou.


2. Bohatí robia všetko tak, aby zvíťazili. Chudobní robia všetko preto, aby neprehrali.

Bohatí ľudia chcú dosiahnuť úspech, aby žili vo svojom štandarde, aby mali dostatok toho, čo v živote potrebujú. Zoberme si príklad hokejového zápasu. Dá sa vyhrať pokiaľ budete len brániť a neútočiť? To asi nepôjde. A chudobní ľudia len bránia. Stačí im, že majú vyplatené šeky, zaplatený nájom a ostatné, čo zostane investujú do spotrebných vecí, ktorými si urobia chvíľkovú radosť. Bohatí hrajú ofenzívne, počítajú aj z možnosťou prehry, ale sú si vedomí, že pokiaľ nezaútočia, nevyhrajú.


3. Bohatí uvažujú vo veľkom, chudobní v malom.

Áno, veľa ľudí tvrdí, že im to čo robia v malom, stačí. Ale prečo neponúknuť to čo robíme vo veľkom? V dnešnom digitálnom svete je mnoho možností, ako svoje produkty ponúknuť ešte väčšiemu množstvu ľudí. Také podmienky, ako máme v dnešnej dobe nám veľmi uľahčujú presadiť sa aj globálne, nielen lokálne. 


4. Bohatí ľudia vidia príležitosti, chudobní prekážky.

Starý známy príbeh o poloplnom a poloprázdnom pohári, ten poznáte asi všetci. Bohatí sa pozrú na problém na trhu a vidia riešenie. Chudobní síce tiež vidia riešenie, ale v tom riešení vidia ešte niekoľko ďalších problémov, ktoré ich často odradia od toho, aby svoj nápad realizovali, prípadne otáľajú s jeho realizáciou toľko, že ich predbehnú iní. A to môžem potvrdiť aj z vlastnej skúsenosti, kde som si už niekoľkokrát povedal, že toto je super nápad, avšak som ho nezrealizoval. A čuduj sa svete, úspešne ho zrealizovali iní a zbohatli. 


5. Bohatí ľudia obdivujú úspešných ľudí. Chudobní ich nenávidia.

Často počúvame od ľudí, ktorým chýbajú peniaze ako hovoria o bohatých, že svoj majetok nadobudli nečestne, podvodmi a nadávajú na nich. U nás na Slovensku je toto obzvlášť obľúbená disciplína. Ale povedzme si úprimne, o tých bohatých, ktorí sú skutočne bohatí médiá nepíšu, oni si totiž svoje súkromie prísne strážia. A ku nám sa dostanú len tí, ktorí majetok nadobudli, povedzme si "tak všelijak". A je to najmä o závisti, pretože chudobní ľudia miesto toho, aby kopli do vrtule a urobili niečo zmysluplné, tak urobia to jednoduchšie. Otvoria si ústa a spustia spŕšku nadávok a dôvodov, ako to je všetko nespravodlivé.


6. Bohatí ľudia vedia nielen dávať, ale aj prijímať. Chudobní s prijímaním majú problém.

Tento bod je tiež spojený s vlastnou hodnotou. Chudobní ľudia často podceňujú svoju hodnotu a myslia si, že si veci, ktoré im dávajú nezaslúžia. A od toho sa odvíja aj prijímanie peňazí za svoju prácu. Bohatí ľudia sa neboja vypýtať si za svoju prácu primerané množstvo peňazí. Chudobní často prikývnu na každú pracovnú ponuku a jej ohodnotenie bez ohľadu na svoje vzdelanie a kvality. Chudobní uprednostnia istotu a uspokoja sa s málom, aj keď ich táto istota v konečnom dôsledku vyjde poriadne draho.

7. Bohatí si dávajú platiť podľa výsledkov, chudobní si nechávajú platiť za svoj čas.

Áno, aj medzi zamestnancami sa nájdu bohatí ľudia, ale je to skôr len výnimočne. Tí naozaj bohatí pracujú na svojich projektoch a nechávajú si za to platiť formou či už percentuálnej odmeny, alebo jednoducho predajom svojich produktov. A povedzme si otvorene a vezmime si to z opačnej strany. Platili by ste radšej niekomu, kto chce svoju odmenu za čas, ktorý bude pre Vás pracovať a neprinesie žiadne výsledky, alebo niekoho, koho odmena bude závisieť na jeho výsledkoch, ktoré Vám prinesie, bez ohľadu na to, koľko času nad tým strávi? A v tom tkvie bohatstvo bohatých. Robia obojstranne výhodné obchody a pokiaľ im nevyjdú, poučia sa z nich, zdokonalia, aby nabudúce uspeli. Tí, ktorí robia a sú platení za čas, nemajú často dôvod sa zlepšovať.

8. Bohatí sledujú svoj majetok. Chudobní sledujú svoje príjmy.

Bohatí ľudia sledujú a zveľaďujú svoj majetok a ich bohatstvo nie je vidieť, koľko peňazí majú v peňaženke, v akom aute sa vozia, ale v súčte svojich aktív, ktorými sú najčastejšie hodnoty firiem, nehnuteľnosti a rôzne investície. Chudobní sledujú svoje príjmy a aj keď sa im podarí svoje príjmy navýšiť, rovnako tak zvyšujú svoj životný štandard a dávajú okoliu najavo, že dosiahli úspech. Čím vyššie majú príjmy, tým drahšie domy si kupujú, ale zároveň si berú aj vyššie hypotéky a zákonite prichádza vyšší úrok. Bohatí ľudia sú často charakteristickí jednoduchým životným štýlom, zatiaľ čo chudobní dávajú všetkým najavo, ako dobre zarábajú a zvyšujú svoje životné náklady. Toto je veľmi nebezpečné, obzvlášť, keď z nejakého dôvodu o prácu ľudia prídu...

9. Bohatí ľudia sa stále učia. Chudobní si myslia, že vedia všetko.

Viete, aké sú najnebezpečnejšie slová? "JA VIEM"... Bohatí nepotrebujú tvrdiť, že všetko vedia, lebo vedia, že nevedia. Naopak často počúvame túto vetu od chudobných. Pravda chudobných býva často spojená s tým, čo si myslia že vedia, ale žijeme v dobe, kedy sa veci mýlia šialenou rýchlosťou. Alebo povedzme si také vzdelávanie. Chudobní často tvrdia, že si ho nemôžu dovoliť, že im ledva vyjde na vyžitie. A práve toto je ten dôležitý moment. Práve v takom prípade by sa mali ľudia zamyslieť, pretože to vzdelanie potrebujú najviac zo všetkého. Aby sa z tejto situácie dostali...